تاثیر بارداری روی مغز

بارداری عملکرد شناختی مغز را مختل می کند

بارداری عملکرد شناختی مغز را مختل می کند

 محققان دانشگاه دیکن استرالیا دریافتند عملکرد شناختی مغز زنان در دوران بارداری دچار اختلال می شود؛ اما تنها خود آن‌ها و افراد نزدیک به آن‌ها متوجه این تغییرات می‌شوند.

به گزارش سایک نیوز و به نقل از اخبار علمی ایرنا ، در تحقیقات معلوم شد زنان باردار واقعا دچا نوعی فراموشی می‌شوند که تحت عنوان baby brain شناخته می‌شود و در اثر آن موقعیت مکانی خود یا اشیای موردنظر را از یاد می‌برند یا به کلی فراموش می‌کنند که در حال انجام چه کاری هستند.
علاوه بر این معمولا زنان باردار رشته کلام را از دست می‌دهند و نیاز بیشتری به نوشتن مطالب پیدا می‌کنند و هنگام مطالعه جملات نیز با مشکل مواجه می‌شوند.
تا کنون تلاش‌های متعددی برای مطالعه این پدیده انجام گرفته است، اما نتایج به دست آمده از این تحقیقات یکسان نیست.

محققان در این تحقیقات اطلاعات به دست آمده از ۲۰ مطالعه را که در طول سال‌های قبل انجام گرفته مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا تاثیرات بارداری را بر حافظه و سایر کارکردهای شناختی مغز بررسی کنند.

محققان در مجموع به این نتیجه رسیدند که کارکردهای شناختی زنان باردار قطعا ضعیف تر از سایرین است. در واقع کارکردهای شناختی، حافظه و کارکردهای اجرایی زنان باردار در سه ماهه آخر بارداری به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد. همچنین اختلال در عملکردهای شناختی در طول سه ماهه اول بارداری آغاز شده و تا پایان این دوران باقی می‌ماند. این ضعف عملکرد با کاهش میزان ماده خاکستری مغز در طول دوره بارداری همراه است. به اعتقاد محققان علت کاهش میزان ماده خاکستری مغز زنان باردار این است که بخش‌هایی از مغز درگیر انجام وظایف مهم مرتبط با پرورش جنین می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید :  ‏صداهای مخرب مغز چه هستند؟

برای درک صحیح تاثیر این پدیده بر زندگی زنان باردار به تحقیقات بیشتری نیاز است، اما محققان معتقدند با جود ضعف عملکردهای شناختی مغز در دوران باداری، مغز قادر است فعالیت‌های روزانه را به‌طور عادی انجام دهد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Medical Journal of Australia منتشر شده است.

 

منبع : سایک نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *